Tüm Ürünlerde Kapıda Nakit Ödeme ve Ücretsiz Kargo Kolaylığı

TÜM ÜRÜNLERİMİZ SERTİFİKALIDIR

Kapat

Kehribar taşının ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu biliyormusunuz?


Kehribar taşının ne olduğunu ve kehribarın nasıl oluştuğunu biliyor musunuz?

 
Bu ve yüzlerce başka soru yüzyıllardır insanlığın zihnini kurcalıyordu. Bugün, kehribar takı satın almadan önce ve sonra bilmeniz gereken her şeyi size sunacağız.
 
Kehribar taşı hakkında bilmeniz gereken en önemli şey, kehribar bir taş değildir. Paradoks, değil mi? Kehribar, milyonlarca yıl önce yeryüzünde büyüyen tarih öncesi ağaçların fosilleşmiş bir reçinesidir. Baltık kehribarı, çeşitli çam türlerinin reçinesinden meydana gelir. Çamlar, dünya üzerinden milyonlarca yıl önce kayboldu. Bu nedenle, bazen kehribar taşı olarak adlandırılmasına rağmen, aslında organik kökenleri vardır. 
 
Kehribar çeşitli kaynaklara göre yaklaşık 298-323  milyon yıl önce – üst Karbonifer (Yunan) döneminde görünür. 
 
Dünya çapında fosil reçinelerin katmanları ve birikimleri meydana gelir, fakat bildiğimiz üzere, en çok kehribar çıkartılan yer, Ukrayna ve Baltık Denizi kıyısındaki Paleojen kehribar yataklarıdır.
 
Baltık Denizi bölgesi, tarih öncesi çağlardan beri kehribar için orijinal kaynak olmuştur. Baltık kehribarının ilk kullanıldığı zaman tam olarak bilinmese de, Taş Devri nüfusuyla ilişkilendirilebilir. Baltık kökenli kehribar, arkeolojik takas ve ticaret yollarının kurulduğu M.Ö. 3200 yıllardan kalma Mısır mezarlarında bulunmuştur.
 
Almanya, Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya'da kehribar bulunan 100 Neolitik mezar alanı bulunmaktadır. Avrupa deniz ticareti, “kuzeyden altın” ile 800-1000 A.D.'den Vikingler tarafından yönetildi ve İskandinavya bugün bir kehribar ihracatçısı olmaya devam ediyor.
 
Baltık kehribarı günümüzde, dünya çapında toplanan kehribarın %90 oluşturmaktadır. Baltık kehribarı pinus succinifera çam reçinesinin %98 inden oluşur ve 35 milyon yıldan daha eski kehribar bulunmamaktadır.
 
Oluşum şekline bakarak Ukrayna kehribarı ile Baltık kehribarı aynı yaştadır. Ancak Ukrayna kehribarında bulunan %6,84 lük süksinik asit miktarı baltık kehribarında bulunmamaktadır. Baltık kehribarında bu oran %3,20-5,28 dir.
 
Dahası, Ukrayna'da bulunan yüksek kaliteli kehribar yüzdesi Rusya ve Baltık ülkelerinden çok daha fazladır. Özellikleri nedeniyle, Jutland kehribarı ile eşleşebilir. 
 
Bildiğimiz gibi, organik kökenleri nedeniyle kehribar inanılmaz bir özelliğe sahiptir-milyonlarca yıldır böcekleri, küçük hayvanları ve bitkilerin parçacıklarını içeride tutabilir ve çökmelerini önleyebilir.
 
Kabuk kalıntıları, böcekler, kuş tüyleri, hayvan kürkü, sporlar ve bitkilerin tohumları ve hatta buharlaşmayan su damlaları (Yağmur veya çiğ), “kehribar " ın geçirgenliğini sonsuza kadar doğrulamıştır. "Buna ek olarak, hava kabarcıkları ve çeşitli minerallerde kehribarın yapısında bulunur. Kehribarda rengini bu kalıntılar sayesinde almaktadır.
 
 
Çamların gövdelerinden aşağı akan reçine, genellikle kehribar ormanının küçük sakinleri için bir tuzak oluşturuyor.  Bu tuzağa geliş biçimi bazen reçinenin salgıladığı koku ve rengin büyüsüyle bazende rüzgarın etkisiyle olmaktadır. Çok nadir olsa da kırılmış bir daldan damlayan kehribar damlalarına yakalanabiliyorlardı. Büyük olan böcekler reçineden patladı ve parçalandı ve küçük olanlar ise reçine ile kaplanarak fosil halinde günümüze kadar geldi.
 
Kehribarda sadece böcek ve dallar bulunmadı. Bazen küçük hayvanları bulmak bile mümkün olmuştur - örneğin kertenkeleler. Ancak, bunlar çok nadir kalıntı olarak günümüze geldi - dünyanın dört bir yanında kehribarla kaplanmış sadece yedi adet kertenkele fosili bulundu.
 
Kehribar içinde bulunan en eski fosil kalıntıları Alt Kretase dönemine aittir ve geçmişin çevrelerine büyük bilimsel bir bakış açısı taşır. Bu bulgular Lübnan dağlarından ülkenin başkenti Beyrut'a kadar uzanıyordu. Dünyanın en eski doğal hazinelerinden biri olan, birçok böcek grubunun bilinen en eski temsilcilerinden oluşan Lübnan kehribarı dinozorlar, pterozorlar ve cycad'ların yaşadığı az bilinen bir dünyanın sırlarını açığa çıkarır.
 
Milyonlarca yıl önce Dünya'da var olan yaşam hakkında keşif ve sonuç çıkarmak için, kehribar ve kehribar kalıntıları gittikçe önem kazanıyordu. Kehribarı bu kadar özel yapan şey buydu. Kehribarda bulunan milyonlarca yıllık çarpıcı çiçek ve hayvan kalıntısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için kehribar kalıntılarını kontrol edin.
 
Kehribar rengine gelince, doğal kehribar renginde gerçekten çok zengin olduğunu söylemeliyiz. Günümüzde uzmanlar kehribarın sahip olabileceği yaklaşık 400 farklı tonu olduğunu söylemektedir..
 
Kehribar rengi, kehribarın oluştuğu şartlardan etkilenir: Reçinenin hangi tarafından alındığı, kuzey, güney, batı veya doğudan. Her şey kehribarın formülünü ve dolayısıyla rengini etkiler. 
 
Kehribar şekli, ağaca ne olduğuna, yani nasıl hasar gördüğüne bağlıdır. Kehribar çamı dalı kırılmış ise, kehribar bir damla şeklinde katılaşmıştır. Reçine gövdeden aşağı akarsa, akan ve buz sarkıtları olduğu gibi ortaya çıkmıştır. Ağaç çatlamış veya reçineyi dolduran yıllık halkalar arasında boşluklar oluşturmuşsa, kehribar lens şeklinde katılaşabilir.

test
1,00 TL
Yeni İndirimli
Ücretsiz Kargo Hızlı Kargo
Destek

7x24 Müşteri Hizmetleri

İade Garantisi

14 Gün koşulsuz iade

Güvenli Alışveriş

256 BIT RapidSSL

My Kehribar © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır